Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt

Pražský půmaraton odolal mrazům

start Pražského půlmaratonu
start Pražského půlmaratonu (Image CZ)

Ani chladné počasí neodradilo tisíce nadšených milovníků běhu od startu na jubilejním 15. Pražském půlmaratonu. Na 21,0975 kilometrů dlouhou trať se vydalo 12.500 amatérských běžců společně s českými i světovými profesionálními atlety. A závod opět potvrdil, že patří mezi ty nejlepší a nejrychlejší na světě. To ostatně dokazuje i opakované udělení nejprestižnějšího ocenění v atletickém světě – zlaté známky od Mezinárodní atletické federace IAAF.

Mezi největší hvězdy sportovního světa na startu patřil bezesporu Zersenay Tadese z Eritrei, kterýje od roku 2010 držitelem světového rekordu v půlmaratonu s časem 58:23.Tadese i přes nepřízeň počasí nakonec dokázal zvítězit i v Praze a ačkoli rekord nepokořil, byl se svým časem 1:00:11
spokojen. Na druhém místě skončil Keňan Philemon Kimeli Limo, pro bronzovou medaili si doběhl Henry Kiplagat. Prvním Čechem v cíli byl Jiří Homoláč, který se skvělým časem 1:05:41 překonal svůj dosavadní osobní rekord.

O překvapení v ženské kategorii se postarala Gladys Cherono z Keni, která s časem 1:06:48 pokořila nejen svůj osobní ale i traťový rekord Pražského půlmaratonu. Vzhledem k teplotě šest stupňů nad nulou, která pro vytrvalý běh není ideální, podala Cherono skutečně skvělý výkon. Na stupně vítězů
se společně s ní postavily Worknesh Degefa a Isabella Ochichi.

Na start půlmaratonu se měla postavit i řada známých osobností, některé nepřízeň počasí odradila. Například Dalibor Gondík nakonec závod neběžel. Odradit se nenechali Pavel Nedvěd, který nakonec doběhl na 1.646 místě s časem 1:43:09, nebo docent Jan Pirk, který si doběhl pro 956. místo v čase